3 odpovědi na “Vaření je online kuchařka s osvědčenými recepty a články o jídle a vaření.”

 1. ZDRAVÍ A KRÁSA
  DĚTI
  SEX A VZTAHY
  SPOLEČNOST
  STYL
  HUBNUTÍ
  WELLNESS
  EZOTERIKA
  VAŘENÍ
  ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
  HLEDÁM RECEPT
  PŘIDAT SVŮJ RECEPT
  TV A FILM
  ZVÍŘATA
  BYDLENÍ
  PENÍZE
  Pár tipů na sendviče, kterými zaženeme hlad hlavně v létě
  4.8.2017 00:00 | Vaření – ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
  Léto nabádá k letním lehkým pokrmům, u jejichž přípravy se příliš nezdržujeme u sporáku. V obchodech naleznete vše, co k přípravě domácích, ať už tradičních či netradičních sendvičů potřebujete a hotovo je za pár minut.

  svačinky
  diskuse

  V teplých měsících se často mění i naše stravovací návyky. Knedlíky a jiná těžká jídla měníme za jídla, po kterých se cítíme stále svěží a plní energie. Ať už se chystáte na piknik, či na výlet na kole, letní lehká svačinka v podobě domácích sendvičů přijde jistě vhod.

  Přinášíme vám inspiraci v podobě pár netradičních sendvičů. Všechny potřebné suroviny najdete pod jednou střechou v obchodech Tesco. A při trošce fantazie si je jistě dovedete obměnit podle momentální chuti či nabídky vaší ledničky…

  MŮŽE VÁS ZAJÍMAT
  Vaše steaky budou s našimi radami dokonalé
  Jak vybrat ten nejlepší steak?
  Maso jíst, či nejíst? A co o něm vlastně víme?

  Sendvič se steakem a domácími hranolkami
  Připravíme si 800g brambor, slunečnicový olej , 2 x 200 g rumpsteaku (šťavnatý steak z hovězí květové špičky), lžičku steakového koření, 4 rozpůlené ciabatty, 100 g tvrdého sýru, 70 g rukoly, 75 g kysaného zelí, dvě lžíce hořčice a nakládané okurky.

  Předehřejeme si troubu na 200 ° C.

  V míse promícháme brambory nakrájené na tenké plátky potřené slunečnicovým olejem a solí.

  Rozprostřeme je na plech s pečícím papírem a pečeme zhruba 30 minut, občas promícháme.

  Mezitím rozehřejeme pánev na středně vysokou teplotu. Posypeme maso steakovým kořením a potřeme trochou slunečnicového oleje a vložíme do pánve.

  Smažíme 2 minuty z každé strany (pro medium-rare), nebo podle chuti. Následně necháme odpočívat asi 5 minut před krájením.

  Lehce opečeme půlky ciabatty na plechu, poté na každou dolní polovinu ciabatty dáme plátek sýru.

  Poté, co se sýr roztaví, vrátíme do trouby. Pak vrstvíme steak, zelí a okurku.

  Podáváme s hranolkami, hořčicí, koprovou omáčkou a okurkou.

  Stupně propečení masa
  • Blue rare; Very rare (velmi jemně propečený) – zvenku opečený, uvnitř krvavý.
  • Rare (jemně propečený, teplota středu 52 °C) – zvnějšku tmavěhnědý, vnitřek je stále rudý.
  • Medium rare (středně propečený, teplota středu 55 °C) – zvenku tmavěhnědý, střed růžový a směrem k povrchu přechází do šedohnědé.
  • Medium (teplota středu 60 °C) – úplný střed je stále růžový, zbytek masa je propečený do šedohněda.
  • Medium well done (teplota středu 65 °C) – maso je téměř celé hnědé s pouhými náznaky růžové, je méně šťavnaté.
  • Well done (teplota středu 71 °C) – maso je zcela propečené, jeho šťavnatost a jemnost se vytrácí.

  Kuřecí sendvič poasijsku
  Potřebujeme 4 bagety, 4 lžíce majonézy, 2 kuřecí prsa, 1/4 nakrájené okurky, 1/2 mrkve, hrst nasekaného baby hlávkového salátu, hrst čerstvého koriandru a 4 lžíce thajské sladké chilli omáčky.

  Nakrájíme kuřecí prsa na tenké plátky a upečeme.

  Rozpůlíme bagetu a potřeme jednou polévkovou lžící majonézy. Na ni poklademe salát, okurku, kuře a nahrubo nastrouhanou mrkev a navrch přidáme koriandr.

  Závěrem zakápneme trochou sladké chilli omáčky.

  Krůtí sendvič s avokádem
  Připravíme si tři plátky čerstvého žitného chleba, olivový olej, balení krůtích plátků, avokádo, 4 rajčata, hrst rukoly a dvě lžičky čerstvého bazalkového pesta.

  Krajíc žitného chleba potřeme olivovým olejem a grilujeme 1-2 minut z každé strany.

  Na toast naskládáme plátky pečeného krůtího prsa, nakrájené avokádo a rajče. Navrch dejte rukolu a čerstvé pesto.

  Bageta Nicoise
  Ingredience: 140 g sušených oliv nebo olivová pasta, vícezrnná bageta, malý římský salát, hrst bazalky, dvě konzervy steaku z tuňáka, tři velká vejce, 10 cherry rajčat, půl červené cibule, 10 kapari a francouzský dressing.

  Potřeme rozpůlenou bagetu olivovou pastou, kterou si můžeme koupit či si ji sami vyrobit tak, že sušené olivy jednoduše rozmixujeme.

  Uvaříme vejce natvrdo a nakrájíme na čtvrtiny. Rajčata nakrájíme také na čtvrtiny. Cibuli posekáme nadrobno.

  Na pastu položíme pár listů římského salátu, lístky bazalky, tuňáka, vejce a rajče. Pak přidáme cibuli a kapari.

 2. Jak vybrat kvalitní jablka a nenaletět vykukům
  3.8.2017 00:00 | Komerční články
  Jablko je snad nejtypičtějším českým ovocem. Každým rokem se jich u nás sklidí přibližně 230 000 tun. Ročně sníme průměrně kolem 22 kilogramů. Poradíme vám, na co si dát pozor při jejich nákupu i jak je uchovávat. A jsou-li lepší tuzemská, nebo zahraniční.

  jablka

  Jablek u nás bylo vždycky hodně, proto mohou být pro někoho docela všední. Ale nepodceňujme je. Mají totiž poměrně málo kalorií a naopak obsahují mnoho cenných výživných látek a vitaminů. Nejbohatším zdrojem těchto látek je slupka, proto bychom měli jíst jablka pokud možno neloupaná.

  1. Jak vypěstovat kvalitní a zdravé jablko?
  V České republice se jablka pěstují převážně v systému tzv. integrované produkce. Jde o pěstitelský systém šetrný k životnímu prostředí, který zaručuje vysokou kvalitu jablek.

  „Preferuje se používání šetrných biologických postupů a metod. Chrání se tak přirozené organismy v sadech a okolí. Ovoce i půda jsou pravidelně kontrolovány rozbory,“ informuje Ing. Martin Ludvík z Ovocnářské unie pro web akademiekvality.cz.

  „Český systém integrované produkce s ochrannou známkou SISPO byl dokonce v roce 2011 oceněn nominací společností Business Leaders Forum na evropskou Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí v kategorii managementu,“ dodává Ing. Martin Ludvík.

  2. České jablko, nebo jablko ze zahraničí?
  Náročnost pěstování stanovená českými normami a metodami, jak již bylo zmíněno výše, vyzdvihuje v mnohých aspektech české ovoce nad dovážené. Jablka jsou totiž pěstována s ohledem na přírodu a také za využití tradičních postupů.

  „Výběrem českých jablek přispíváme k rozvoji sadů, které utváří naši krajinu, a podporujeme tak venkovský prostor. Životní prostředí velmi zatěžuje kamionová doprava. Nákupem tuzemských jablek tak nepřímo chráníme životní prostředí,“ doplňuje Ing. Ludvík

  3. Jak si vybrat ta nejlepší jablka?
  „Jablka vybíráme nejen očima, ale také čichem. Kvalitní zdravá jablka voní, nejsou potlučená, mají pevnou slupku beze skvrn a měkkých míst. V obchodě musí vždy být na obalu uvedena země původu ovoce a dobří obchodníci uvádějí i jméno konkrétního pěstitele,“ zmiňuje Ing. Ludvík.

  Mějte na paměti, že každá odrůda je chuťově nejlepší jen po určité období v roce. Takové období se nazývá konzumní zralost. Měli byste tedy preferovat odrůdy, které jsou v daný moment v optimální zralosti. Informace ZDE.

  Nebalené (volně ložené) ovoce a zelenina se též v místě prodeje označí informací o zemi původu.

  Drobné povrchové vady slupky nejsou výraznou závadou. Jedná se totiž o čerstvý, dalo by se říci „přírodní produkt“, který není nijak posklizňově upravován ani zpracován a je s ním šetrně zacházeno. Každé jablko je originál – i proto se jablka jedné odrůdy mohou od sebe mírně lišit.

  4. Jak uchovávat jablka?
  „Jablka zůstanou nejdéle zachovaná v plné kvalitě při teplotách mezi 1 až 2 °C a vysoké relativní vlhkosti vzduchu. Pokud je sami vypěstujete nebo nakoupíte, zůstává ideálním místem pro uskladnění dobře větraný sklep, který je chráněný proti promrznutí. Vlhkost vzduchu můžeme zvýšit nádobami s vodou,“ radí Ing. Ludvík s tím, že jablka klademe do bedýnek stopkou dolů.

  Každý měsíc je třeba prohlédnout skladované plody, aby se předešlo případnému rozšíření chorob. Jablka skladujeme zásadně odděleně od zeleniny a brambor, aby nenačichla a neztratila svou vůni. Správné podmínky skladování působí i proti ztrátě vitaminů a nutričních látek.

  Pokud nemáte sklep, můžete jablka krátkodobě skladovat v lednici, jenom pozor na nízkou vlhkost, která může způsobit jejich vysušování a scvrkávání.

  „Skladovat jablka můžeme i na balkoně, ale je dobré je mít třeba v polystyrenové krabici, která je izolačně ochrání před případným mrazem nebo naopak teplým slunečním zářením. Nejlepší ovšem je koupit si jablka čerstvá a skladovat je jen krátkodobě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *